Elżbieta Zarzycka
Nauczyciel chemii
Gimnazjum w Szydłowie
Scenariusz lekcji
przeprowadzonej metodą projektów w klasie III gimnazjum.
Sole wokół nas.
I. Cele
projektu:
- uświadomienie uczniom faktu występowania różnych soli
w życiu i ich znaczenie,
- kształtowanie umiejętności dostrzegania soli w
otaczającym nas świecie,
- kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów.
Cele
szczegółowe :
Uczeń powinien:
- wymienić sole używane w życiu codziennym,
- podać nazwy systematyczne i zwyczajowe,
- opowiedzieć o zastosowaniu soli,
- wymienić sole, których spożywanie zagraża zdrowiu.
II. Zadania dla
grup :
- Sole w przyrodzie
- Sole w rolnictwie.
- Sole w kuchni.
- Sole w łazience.
- Sole w aptece.
- Sole trujące.
III. Źródła
informacji :
zestawy
minerałów, atlas Polski, zestaw nawozów sztucznych, literatura
popularnonaukowa, zestawy spożywcze, zestawy środków
czystości, zestawy leków, wywiady, Internet.
IV. Terminy
konsultacji z nauczycielem: 1 raz w tygodniu.
V. Termin
prezentacji: - po miesiącu
VI. Sposób
prezentacji:
- pokaz zgromadzonych zbiorów, poparty opisem słownym
- mapa sytuacyjna złóż
- fotografie, albumy, plakaty
- wywiady.
VII. Czas
prezentacji: - do 15 minut dla grupy.
VIII. Ustalenie
maksymalnej liczby punktów za :
- wartość merytoryczną,
- organizację planu pracy,
- czas prezentacji,
- sposób prezentacji.
Przebieg
lekcji:
I.
Prezentacja prac przygotowanych przez uczniów.
Numer
grupy |
Temat
pracy |
Formy
prezentacji |
Grupa
I |
Sole
w przyrodzie |
- Zestaw minerałów z opisem.
- Wywiad ze zbieraczem minerałów.
- Krótki film.
- Mapa sytuacyjna złóż.
|
Grupa
II |
Sole
w rolnictwie |
- Prezentacja próbek nawozów.
- Plakat z nazwami i ich opisem (wzór chemiczny,
skład, zastosowanie).
- Wywiad z rolnikiem.
|
Grupa
III |
Sole
w kuchni |
Prezentacja
albumu z artykułami spożywczymi, których podstawowymi
składnikami są sole (podanie wzoru chemicznego soli,
nazwy systematycznej i zwyczajowej). |
Grupa
IV |
Sole
w łazience |
- Prezentacja opakowań środków czystości,
kosmetyków zawierających sole, w formie wystawy
sklepowej wraz z opisem.
- Wywiad przeprowadzony w hurtowni środków
chemicznych..
|
Grupa
V |
Sole
w aptece |
- Wywiad z mgr farmacji.
- Wystawka leków, których podstawowymi
składnikami są sole.
- Album niektórych leków.
|
Grupa
VI |
Sole
trujące |
Wykaz
soli trujących w formie tabeli. |
II.
Podsumowanie i ocena prezentacji.
Każda z grup
otrzymywała punkty za przygotowanie pracy – wartość
merytoryczną, czas prezentacji, sposób prezentacji. Maksymalna
ilość punktów do uzyskania wynosiła 60 pkt. Maksymalną
ilość punktów otrzymały dwie grupy, trzy grupy po 55pkt,
jedna 50 pkt.
Źródła
informacji, z których korzystali uczniowie :
Literatura
:
- ”Ilustrowana encyklopedia dla wszystkich” – Chemia,
Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 1990 ;
- ”Skały i minerały”, Wyd. Arkady, Warszawa 1991;
- ”Słownik chemii praktycznej”, Wiedza Powszechna,
Warszawa 1992;
- Skinder N.W.: „Chemia a ochrona
środowiska”,WsiP,1995;
- Springall H., Jackson E., Townsend S.: „Azot i azotany
w życiu człowieka i w środowisku”, WSiP, Warszawa
1997;
- Wolfrum Ch., Wiebus H.: „Książka o skarbach ziemi”,
Polski Klub Ekologii, 1995;
- Encyklopedia medycyny
- Chemia leków
- Kluz Z., Łopata K.: Podręcznik chemii, WSiP, Warszawa,
1999;
- Geograficzny Atlas Polski, Polskie Przedsiębiorstwo
Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera, 1999
Prasa popularnonaukowa – „Aura”
Internet
Film „Chemia bez tajemnic” – Świat kryształów
Fotografii zamieszczonych w dostępnej literaturze
Wywiadów
Zestaw minerałów.
W trakcie prezentowania projektów
na forum klasy uczniowie dyskutowali o sposobie ich realizacji.
Podczas dokonywania oceny projektów brałam pod uwagę opinię
uczniów. Wszyscy uczniowie byli bardzo aktywni. Nawet najsłabsi
uczniowie byli zaangażowani i zadowoleni z wykonanej pracy.
Nauczanie metodą
projektów wymaga od nauczyciela nowej formy pracy z uczniami i
innej organizacji lekcji oraz poświęcenia dodatkowego czasu.
Przynosi jednak wiele korzyści i ogromną satysfakcję.
Zalety tej metody
to :
- możliwość oceniania dużej grupy uczniów w krótkim
czasie;
- uwzględnianie reakcji i opinii uczniów;
- rozwijanie ciekawości uczniów, samodzielności
myślenia;
- wyrabianie samodyscypliny
- możliwość integracji uczniów.
Dużym
utrudnieniem tej metody jest czasochłonność.
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL